AL naujienos

Amerikos lietuvių dienoraštis

Vašingtone pagerbtas Sumner Welles deklaracijos autorių atminimas.

Vašingtone pagerbtas Sumner Welles deklaracijos autorių atminimas.

Š.m. liepos 23 dieną Lietuvos, Latvijos ir Estijos diplomatai bei Jungtinio Baltijos - Amerikos nacionalinio komiteto (JBANC) vadovai pagerbė Sumner Welles deklaracijos autorių atminimą.

Minėjimas vyko prie Sumner Welles ir Loy Henderson kapų Vašingtono Rock Creek kapinėse.

“Šiandien ne tik dėkojame Amerikai už palaikymą, bet ir švenčiame laisvę. Sumner Welles deklaracija yra puikiausias simbolis Baltijos šalis ir Ameriką vienijančių bendrų vertybių- laisvės, demokratijos, pagarbos teritoriniam vientisumui ir suverenitetui,” minėjime sakė Lietuvos ambasados patarėjas Kęstutis Vaškelevičius.

“Šiandien šių vertybių svarba kaip niekada akivaizdi. Sumner Welles deklaracijos istorinis palikimas leidžia tikėti, kad Rusijos agresija prieš kaimynes ir dalies Ukrainos, Sakartvelo, Moldovos teritorijų okupacija vieną dieną baigsis. Tie, kas puoselėja laisvės idealus, yra nenugalimi“, – pažymėjo Lietuvos diplomatas.

1940 m. liepos 23 d. paskelbtoje tuometinio JAV valstybės sekretoriaus Samnerio Veleso (Sumner Welles) vardu pavadintoje deklaracijoje JAV pasmerkė Sovietų Sąjungos įvykdytą Baltijos šalių aneksiją. Šis pareiškimas tapo JAV penkis dešimtmečius vykdytos Baltijos šalių okupacijos nepripažinimo politikos pradžia.

Sumner Welles deklaracijos projektą parengė Lojus Hendersonas (Loy Henderson), tuometinis JAV Valstybės departamento Europos reikalų biuro Rytų Europos skyriaus vedėjas.

Savo prisiminimuose Loy Henderson teigė, kad deklaraciją patvirtino tuometinis JAV prezidentas Franklinas Ruzveltas (Franklin Roosevelt).

Vilniuje liepos 19 d. taip pat buvo paminėtos Sumner Welles deklaracijos metinės. Toks minėjimas Lietuvos sostinėje organizuojamas jau ketvirtus metus iš eilės.  Renginys “Vašingtono aikštė: kartu tikime laisve. Ačiū, Amerika!” organizuojamas skvere, esančiame tarp Baltojo tilto ir Lukiškių aikštės. Šis skveras buvo pavadintas Vašingtono aikšte 1996 m., JAV valstybės sekretorės Madeleine Albright vizito Lietuvoje proga.

 

Kęstutis VAŠKELEVIČIUS

Counselor, Embassy of Lithuania in USA

 

Nuo birželio Naperville pavogti 13 automobilių
KURŠIŲ IR LIETUVININKŲ ŽUVIENĖS
 

Comments

No comments made yet. Be the first to submit a comment
Already Registered? Login Here
Guest
2019 birželio 19, Trečiadienis