AL naujienos

Amerikos lietuvių dienoraštis

Skokie kultūros festivalyje Lietuva pristatyta antrąkart

Skokie kultūros festivalyje Lietuva pristatyta antrąkart

Lietus, šaltis, vėjas, pagalba ir gera nuotaika – taip galima nusakyti Skokie kultūros festivalio (Skokie Festivale of Cultures), vykusio gegužės 20–21 dienomis, esmę.

Čikagos oras parodė jėgas, šeštadienį merkdamas lietumi, o sekmadienį smelkdamas šalčiu ir geldamas vėju. Bet Skokie kultūros festivalio organizatoriai visada sako: renginys vyks bet kokiu oru.

Kultūrų festivalis šiemet surengtas 27-ą kartą, o Lietuvos stendas buvo pristatytas antrąsyk.

 

Dėkojame už paramą

Ačiū Waukeegan-Lake County apylinkės valdybai, kuri, kaip ir pernai, finansiškai parėmė Lietuvos ekspoziciją.

Dėkojame visiems, kurie finansiškai prisidėjo prie Lietuvos pristatymo sėkmės, ir, nepabūgę gamtos, dalyvavo stendo darbuose: Vidurio vakarų apygardos pirmininkei Birutei Kairienei, pirmininkės pavaduotojai Svajonei Kerelytei, apygardos iždininkei Onutei Plečkaitytei ir gydytojui Leo Zetser.

Nuoširdžiausias ačiū tiems žmonėms, kurie netikėtai prisidėjo prie komandos ir puikiai  savanoriavo stende: Meilutei Raižienei, Rimai Burauskienei, Alfredai Kavaliauskaitei ir Javid Rustamov. Su didžiausiu džiaugsmu lauksime jų ir kitąmet.  

Dėkojame „National Lithuanian American Hall of Fame vadovui Jonui Platakiui, kuris jau antrus metus atstovauja Lietuvai šventės atidarymo ceremonijoje.

Ačiū Lietuvių dailės muziejaus vadovei Astai Zimkus, pateikusiai priemones vaikų kūrybiniam užimtumui.

Džiaugiamės, kad šiemet šventės programoje dalyvavo tautinių šokių kolektyvas „Suktinis“, vadovaujamas Giedrės Knieža.

Iš konsulato jau antrus metus gauname nepaprastai puikios dalomosios literatūros, lankstukų, žemėlapių, skrajučių. Ačiū konsulato atstovei Agnei Vertelkaitei, kuri  tarpininkavo derinant organizacinius klausimus ir pateikė prieš šventę vykusiam Tarptautiniam trumpųjų filmų festivaliui režisierės Jūratės Samulionytės 2007 m. sukurtą filmą „Nerutina“.

Kartu su Auksuole Kišonaite-Marciulevičiene norime ypač padėkoti generaliniam konsului Marijui Gudynui, kuris dalyvavo festivalio atidaryme, taip pat stebėjo šokių kolektyvo „Suktinis“ pasirodymo programą. Gerbiamam generaliniam konsului esame nepaprastai dėkingos ir už tarpininkavimą atgabenant iš Lietuvos daugybę autentiškų eksponatų. A. Kišonaitė-Marciulevičienė po visą Lietuvą ieškojo, pasitelkusi gimines ir draugus, kad Skokie kultūrų festivalį pasiektų verpimo ratelis, senovinės svarstyklės – bezmėnas, audinių minkštinimo ir lyginimo priemonės, linų šukos, sviesto muštuvė ir kiti. Festivalio lankytojai tiesiog būriavosi prie šių istorinių vertybių.  

Akį traukė istoriniai buities rakandai

Vaikai daugiausia bandė minti verpimo ratelį. Jis traukė ir vyresnio amžiaus moterų dėmesį, jos prisiminė, kad panašiais verpdavo jaunystėje ar yra matę, kaip verpia.

Bet labiausiai visus domino linų šukos: žiūrėdavo, svarstydavo, vartydavo ir klausdavo, kam tai. Mes sakėme rimtais veidais, jog čia iš „Penkiasdešimt pilkų atspalvių“, paskui, žinoma, paaiškindavome, kam šis įrankis skirtas.

Apie kočėtuvą drabužiams kočioti, lininiams rūbams lyginti beveik kiekvienas turėjo nuomonę, kad tai įrankis rūbams skalbti. Juos suklaidindavo kočėtuvo apačia, išpjaustyta grioveliais. Demonstruodavome, kaip reikia kočioti, ir tai ypač noriai išbandydavo mažieji festivalio lankytojai.

Šiemet vaikai Lietuvos stende lipdė porcelianines gėles, dengė jas glazūra, taip prisidėdami prie būsimo trispalvio pano sukūrimo Pasaulio lietuvių centre.

Mes ir patys turėjome veiklos surinkdami verpimo ratelį, kuris transportuojant buvo išardytas dalimis. Žinokit, sugebėjome.

Dizainerė A. Kišonaitė-Marciulevičienė specialiai stendui sukūrė atidaryto lango vaizdą, pro kurį matėsi Gedimino pilis. Ant kitos sienos puikavosi nutapyta krosnis, virš kurios pakabintos kvepėjo dešros ir buities rakandai, kaip tikroje kaimo pirkioje.

Šiemet festivalio tema buvo tradicinis maistas, tad Lietuvos receptas buvo, žinoma, cepelinų. Net ir tikrų stende turėjome pagaminę, galėjome vaišinti svečius, kai kurie jų skanavo pirmą kartą.   

Mes mokėme Lietuvos stendo lankytojus verti geltonos, žalios, raudonos spalvų apyrankes, aiškindamos, kad tai mūsų vėliavos spalvos. Smagu, kai matai jomis pasipuošusius.  

Šios dvi gegužės dienos suteikia galimybę bendrauti su daugybe žmonių. Rengėjai teigia, kad į festivalį kasmet ateina apie 25 000 lankytojų. Daugelis prašo nusifotografuoti kartu su mumis, nes mes vilkime tautinius rūbus.

Savanoriaudami festivalyje pristatomame Lietuvos stende, turime galimybę parodyti, kokia Lietuva graži, ir pakviesti ją aplankyti, juk norinčių ir planuojančių tai įgyvendinti tikrai yra daug.

O mes jau kuriame planus, kaip pristatysime Lietuvą ateinančių metų festivalyje.

 

Vilma Kava

Elmhurstas kviečia į pažintines miesto ekskursijas
Čikagos lituanistinė mokykla sėkmingai užbaigė  25...
 

Comments

No comments made yet. Be the first to submit a comment
Already Registered? Login Here
Guest
Trečiadienis, 20 Lapkritis 2019