AL naujienos

Amerikos lietuvių dienoraštis

Naujas žvilgsnis į vis dar daug kam nepažįstamą Izraelį

Naujas žvilgsnis į vis dar daug kam nepažįstamą Izraelį

Sausio 16 d. Lietuvos Respublikos generaliniame konsulate Niujorke kartu su YIVO vyko litvakų kulinarinio paveldo pristatymo renginys. Šios srities ekspertė Nida Degutiene dalijosi istorijomis iš penkerių metų, praleistų Tel Avive.

Susirinkusiuosius pasveikino YIVO instituto vykdomasis direktorius Jonathanas Brentas. LR generalinis konsulas Niujorke Julius Pranevičius pabrėžė, jog svarbu vietinę žydų bendruomenę supažindinti su lietuviškomis tradicijomis, kurios artimos jų kultūrai, ir siekti tolesnio bendradarbiavimo kultūros, turizmo bei ekonomikos srityse.

Susitikimo metu N. Degutienė papasakojo, kaip kilo mintis rašyti kulinarinę knygą, dalijosi istorijomis apie žydų kasdienybę bei jų ryšius su Lietuva. Ji atskleidė, kad lietuvių kulinarinis paveldas žydams – ypatingi patiekalai, kuriais jie mėgaujasi tik tam tikromis progomis.

Renginys generaliniame konsulate sulaukė žydų bendruomenės atstovų bei kitų svečių susidomėjimo. Susirinkusieji turėjo galimybę susipažinti su Izraelio ir lietuviškos virtuvės panašumais. Po viešnagės Niujorke N. Degutienė išvyko į Čikagą.

N. Degutienė, aistringa kulinarė ir veikli diplomato žmona, nenusiteikusi sėdėti vienoje vietoje ir mėgautis ramios namų šeimininkės vaidmeniu. Jos receptų knyga „Izraelio skoniai: šventės ir kasdiena“ 2016 m. gegužę Pietų Afrikoje apdovanota „Gourmand“ tarptautiniu prizu žydiškos virtuvės kategorijoje.

Nidos gyvenime nemažai atsitiktinumų. Kai 2009 m. jos vyras buvo paskirtas Lietuvos ambasadoriumi Izraelyje, Nida drąsiai priėmė likimo mestą iššūkį. Nuo mažumės puoselėta aistra maistui moterį atvedė tiesiai į Tel Avivo kulinarinių paslapčių sūkurį. Pradėjusi lankytis vietiniuose turguose, restoranuose ir tiesiog stebėdama izraeliečių kasdienį gyvenimą, Nida pamažu ėmė perprasti šalies kultūrą. Naujais potyriais moteris ėmė elektroniniuose laiškuose dalytis su bičiuliais ir Kalėdų proga nuo draugės gavo dovaną – tinklaraštį nidosreceptai.lt. Tuščias jis buvo neilgai. Po keleto mėnesių tinklaraštis užsipildė ne tik receptais, bet ir istorijomis bei nuotraukomis. Dabar skaitytojų gretos siekia net 40 000.

Netrukus Nidos laukė malonus atradimas – žydų kulinariniai saitai su Lietuva. Pasirodo, dauguma patiekalų, kuriuos ji valgydavo vaikystėje, yra žydiškos kilmės. Nida kilusi iš Druskininkų, kur į kurortą dažnai atvažiuodavo svečiai iš visos Tarybų Sąjungos, tarp jų buvo ir nemažai žydų. Nidos mama nuomodavo dalį jų namo miestelio lankytojams. Kas vakarą svečiai gamindami naudodavo mergaitei neregėtus prieskonius; šie kvapai žadino jos lakią vaizduotę. Nidos mama netgi sakydavo, jog žydai geriausiai išmano, kas yra geras maistas.

Pasirodo, daug Izraelyje gyvenančių žydų turi ryšių su Lietuva ir jų šventiniai patiekalai labai panašūs į kasdienius lietuviškus patiekalus, tik, žinoma, be kiaulienos. Pirmą kartą su vyru pakviesta į izraeliečių namus, moteris nustebo pamačiusi stalą, nukrautą lietuviškais patiekalais. Ji manė, jog namų šeimininkai taip pasistengė dėl svečių iš Lietuvos, tačiau jai buvo paaiškinta, jog tie patiekalai priklauso žydų virtuvei. Tai neturėtų stebinti, turint omenyje seną ir ilgą žydų gyvavimo Lietuvoje istoriją. Juk Vilnius net buvo pramintas Šiaurės Jeruzale.

Tačiau ne tik Izraelyje apstu litvakų (Lietuvos žydų). Misijos Izraelyje metu Nidos vyras taip pat buvo akredituotas Pietų Afrikos Respublikos ambasadoriumi. Ten net 90 procentų žydų – litvakai. Pasak Nidos, jie yra išlaikę didžiulę nostalgiją Lietuvai ir puikiai išsaugoję kulinarinį paveldą.

Nida drąsiai teigia, kad Izraelio virtuvė – geriausia. Tai puikus žydiškos ir įvairių pasaulio šalių virtuvių mišinys. Žydiškuose receptuose galima rasti Rytų Europos, Azijos, Afrikos ir arabiškos įtakos. Kadangi žydai buvo klajoklių tauta, iš kiekvienos lankytos šalies jie perėmė dalį kulinarinių tradicijų ir tai, kas buvo geriausia, išgyveno ir tapo žydų virtuvės dalimi, kurios receptais skaitytojai gali mėgautis ne tik Lietuvoje, bet ir JAV bei Pietų Afrikoje, kur „Izraelio skoniai: šventės ir kasdiena“ taip pat išleista anglų kalba.

Šioje spalvingoje knygoje skaitytojai ras receptų, kuriuos lietuvei patikėjo jos izraelietės draugės, jų mamos, močiutės; gatvės maisto receptus bei pačios Nidos darytas valgių nuotraukas ir kadrus iš kasdienio izraeliečių gyvenimo. Tačiau ši knyga ypatinga ir tuo, kad joje apstu informacijos apie košerinį maistą, žydų šventes ir gyvenimo normas. Paprastai ne žydų kilmės autoriai nesigilina į žydų kultūros subtilybes, tačiau lietuvė supranta, jog maistas žydų gyvenime užima išskirtinę vietą. Kiekvienos šventės metu stalas tiesiog lūžta nuo įvairiausių patiekalų. Žydų moterims gaminti trisdešimčiai žmonių yra visiškai normalu, jos mėgaujasi maisto gaminimu.

Rašydama šią knygą N. Degutienė susitikinėjo su garbaus amžiaus moterimis, kurios tarpukariu gyveno Lietuvoje. Žinoma, jų receptai paprastai nebūdavo tiksliai pamatuoti ir pasverti ingredientai, o veikiau abstrakčios frazės „paėmiau tą, dar šiek tiek to, pamaišiau...“. Visa tai užsirašiusi, Nida imdavo eksperimentuoti ir bandydavo išgauti geriausią receptą. Lietuvei taip pat pavyko patekti į restoranų ir kepyklų virtuves, kur ne žydų kilmės moteriai to padaryti beveik neįmanoma. Ji norėjo parodyti tikrąjį izraeliečių stalą ir papasakoti jų istorijas. Pati autorė knygos pratarmėje rašo, jog tai – „pravertos durys į izraeliečių namus, gatvės užeigas ir prašmatnių restoranų virtuves... Tai sugrąžinta dalelė žydiškos kultūros, kurią Lietuvoje praradom beveik išnykus anuomet gausiai Lietuvos žydų bendruomenei. Tai naujas žvilgsnis į vis dar daug kam nepažįstamą Izraelį. Ir galiausiai – tai mano surastas atsakymas, kodėl žydiškas maistas – toks ypatingas.“

Pagal skrydžių skaičių O'Hare – antrasis oro uosta...
Niujorko miesto lietuvių bendruomenė paminėjo Liet...
 

Comments

No comments made yet. Be the first to submit a comment
Already Registered? Login Here
Guest
Šeštadienis, 19 Spalio 2019