AL naujienos

Amerikos lietuvių dienoraštis

Muziejuje – spalvingi siuvinėti paveikslai

Muziejuje – spalvingi siuvinėti paveikslai

Spalvotų siuvinėtų paveikslų ekspozicija, iškabinta hole, priešais centrines duris, pasitinka kiekvieną, kuris užeina į Balzeko lietuvių kultūros muziejų. Tai Lietuvoje gyvenančios Utenos krašto tautodailininkės Valerijos Nagienės kūriniai.

Lapkričio 30 dieną muziejuje įvykusio šios parodos atidarymo metu menininkės sūnus Robertas Nagys sakė norintis, kad mamos darbus pamatytų kuo daugiau žmonių. Todėl ir atvežė juos iš Lietuvos į Ameriką.

Į parodos atidarymą susirinkusiems svečiams R. Nagys perskaitė Lietuvoje gyvenančios mamos laišką, kuriame dėkojama prisidėjusiems prie parodos organizavimo bei tiems, kurie atėjo pasižiūrėti paveikslų.

V. Nagienės kūrinius pristatė ir renginyje dalyvavęs New Yorke gyvenantis Lietuvos užsienio reikalų ministro visuomeninis patarėjas Viktoras Sidabras. Jis pasakojo, kad V. Nagienė pati atrado jai patinkančią siuvinėjimo techniką, kuri paveikslui suteikia rankomis išausto kilimo vaizdą. Šia technika vilnoniais siūlais išsiuvinėtus darbus V. Sidabras pavadino ,,nupjauta pieva“.

Menininkės darbų tematika labai įvairi: V. Nagienės paveiksluose atsispindi ir žinomų dailininkų darbų interpretacijos, ir iš nežinomų autorių pasiskolinti siužetai, ir jos pačios nupiešti ir išsiuvinėti darbai. Todėl parodoje esantys paveikslai pasižymi skirtingais stiliais: kiekvienas darbas vis kitoks ir savaip gražus bei įdomus. Pasakodamas apie dailininkės darbus, V. Sidabras paminėjo, kad kelis iš jų profesionalūs dailininkai yra palyginę su garsaus dailininko Marc Chagall kūriniais: tiek juose ryškių spalvų ir drąsių jų derinių.

R. Nagys pasakojo, kad apie mamos kūrybą šeima sužinojo gana netikėtai.  Maždaug prieš 20 metų, jau būdama brandaus amžiaus, V. Nagienė parodė pirmąjį savo išsiuvinėtą paveikslą – nedidelio formato autoportretą, kurį pavadino ,,Stipri moteris“. Šis portretas eksponuojamas kartu su kitais menininkės darbais.

,,Kai mama pradėjo siuvinėti, buvau nuvežęs pas dailininkus parodyti jos darbų. Jie sakė – puiki spalvų dermė, mama turi tą derinimo pojūtį. Pasirodo, kad ji dar paauglė, 16-metė, buvo išvažiavusi mokytis į Kauno dailės technikumą. Tačiau jos mama, mano močiutė, susirgo, todėl teko grįžti į kaimą jos slaugyti. Gal jos gyvenimo kelias būtų buvęs kitoks”, – kalbėjo R. Nagys.

Vėliau, baigusi buhalterijos mokslus, visa gyvenimą dirbo buhaltere Utenoje. Ir tik išėjusi į pensiją ėmėsi kūrybos – pradėjo siuvinėti.

R. Nagys pasakojo, kad paveikslų siuvinėjimas užima nemažai laiko. Vienam darbui sukurti prireikia kokių trijų mėnesių, jeigu menininkė siuvinėja po kelias valandas rytais ir vakarais. Pirmiausiai ant drobės ji  nupiešia būsimo paveikslo piešinį, po to renka spalvas, dėliodama spalvotų siūlų kamuolius.

Į parodos atidarymą susirinkusiems žiūrovams buvo įdomu sužinoti, ar eksponuojami paveikslai parduodami, kiek jie kainuoja.

,,Šie paveikslai priklauso šeimai. Mes, keturi broliai, su mamos pritarimu esame juos pasidaliję. Jeigu kuris darbas kam nors labai patinka, gal mama sutiktų išsiuvinėti dar vieną panašų. Kiek galėtų kainuoti toks darbas – sunku įvertinti”, – sake R. Nagys.

Į klausimą, ar jis pats, mamos įkvėptas, nepabandė sukurti ko nors panašaus, muziejaus svečias purto galvą. ,,Kažkada dainavau. Baigiau tuometinę Juozo Tallat-Kelpšos mokyklą, buvau priimtas į ,,Lietuvos” ansamblį”, – sako R. Nagys.

1995 metais jis atvyko į Ameriką. Čia išmoko anglų kalbą, įgijo išsilavinimą. Dabar jau 15 metų dirba pardavimų vadybininku didžiausiam pasaulyje viešbučių tinklui ,,Marriott” priklausančiame ,,GW Marriott Essex House”, esančiame New Yorke.

Gal todėl neatsitiktinai pirmoji V. Nagienės paveikslų paroda šių metų vasarį buvo atidaryta New Yorke, LR generaliniame konsulate. Balzeko lietuvių kultūros muziejuje tautodailininkės darbus galima pamatyti iki kitų metų vasario pabaigos. Po to V.Nagienės paveikslai bus eksponuojami Washingtone ir Los Angeles.  

Virginija Petrauskienė

 Čikaga – naujoji Amerikos alaus sostinė
Baltijos šalių nepriklausomybių šimtmečio šventė B...
 

Comments

No comments made yet. Be the first to submit a comment
Already Registered? Login Here
Guest
Trečiadienis, 21 Rugpjūtis 2019