AL naujienos

Amerikos lietuvių dienoraštis

Moterų drabužiai pasakoja istorijas

Moterų drabužiai pasakoja istorijas

Nėriniuota vestuvinė dramblio kaulo spalvos suknelė, kurią nuotaka vilkėjo prieš 107 metus, panašiu metu  pasiūtas ir karoliukais išsiuvinėtas dailus švarkelis, kuriuo dabindavosi kita jauna lietuvaitė – šiuos įspūdingus drabužius Balzeko lietuvių kultūros muziejus gavo dovanų per pastaruosius kelis mėnesius. Nuostabu tai, kad šie senoviniai apdarai išliko, neatsidūrė ten, kur paprastai keliauja nebereikalingi daiktai, jų šeimininkams mirus.

Švarkelis į muziejų atkeliavo paštu iš Floridos. Jį atsiuntusi Elayne Adams parašė, kad elegantiškas švarkelis priklausė jos močiutei iš Panevėžio apskrities, Vadoklių parapijos kilusiai Annai Ramanauskas Poskoczym (Paskačimas). Iš bajorų kilusios Annos ir jos šeimos istorija – nuostabi. 1905 metais, būdama 16-kos, kartu su seserimi dvyne Katherine ji atplaukė į Ameriką ir apsigyveno Čikagoje, kur prieš tai buvo atvykusi jų vyresnioji sesuo Helen. Abi dvynės įsidarbino prabangiame viešbutyje ,,Palmer House” kambarinėmis, kur už savo darbą gaudavo nedidelį atlyginimą.

Skrybėlaitėmis pasipuošusių dvynių Annos ir Katherine nuotrauka, kuri buvo į muziejų atsiųstame siuntinyje kartu su švarkeliu, daryta 1906-aisiais, praėjus metams po to, kai merginos atvyko į JAV. Jos nusifotografavo pasirėdžiusios gražiausiais savo apdarais, kad giminėms Lietuvoje parodytų, kaip gerai jos gyvena Amerikoje.

Po kurio laiko trys seserys Ramanauskaitės susipažino su Poskoczym šeima, kurioje buvo keturi broliai John (Jonas), Michael (Mykolas), Adam (Adomas) ir Joseph (Juozas). Trys seserys Ramanauskaitės ištekėjo už trijų brolių Poskoczym. Anna ištekėjo 1912 metais už Michael Poskoczym. Jie susilaukė keturių vaikų. Muziejui buvo padovanota nuotrauka, kurioje – Anna ir Michael savo vestuvių dieną. Kai Annos sesers dvynės Kaherine vyras Adam mirė, našlė ištekėjo už ketvirtojo Poskoczym, mirusio savo vyro brolio. Anna gyvenime buvo puiki verslininkė, jos pastangomis šeima įgijo nemažai nekilnojamojo turto. Pirmoji iš seserų dvynių mirė Anna, ji Anapilin iškeliavo 1970 metų birželį. Katherine išėjo paskui seserį po trijų mėnesių – tų pačių metų rugsėjį.

Dramblio kaulo spalvos vestuvinės suknelės šeimininkė – nuo Joniškio kilusi Antanina Ančaitė į Ameriką atvyko panašiu laiku, apie 1905 metus. 1911 metais ji ištekėjo už Motiejaus Burnicko. Jau antrąjį šimtą metų pradėjusią skaičiuoti vestuvinę suknelę ir jaunųjų nuotrauką bei daugiau su šeimos istorija susijusių daiktų muziejui padovanojo Antaninos Ančaitės-Burnickienės anūkė, dabar 82-jų sulaukusi Janet Cloud Mose. Ji ne kartą lankėsi muziejuje, kurio genealogijos skyriuje gavo atsakymų į rūpimus klausimus apie savo giminės istoriją.

Virginija Petrauskienė

Annos Ramanauskas (Ramanauskaitės) švarkelį apžiūri Balzeko lietuvių kultūros muziejaus direktorė Rita Janz.

Annos Ramanauskas švarkeliui – jau daugaiu nei 100 metų.

17-metės dvynės Anna ir Katherine Ramanauskaitės, pasipuošusios geriausiais savo aprėdais.

Anna ir Michael Poskoczym savo vestuvių dieną.

1. Antaninos vestuvinė suknelė, pragyvenusi savo šeimininkę

Antanina ir Motiejus Burnickas – nusifotografavo tą dieną, kai pasižadėjo būti kartu džiaugsme ir varge, kol mirtis juos išskirs.

 

Fotografavo ir istorines nuotraukas perfotografavo Virginija Petrauskienė

MIGRANTAI
Lietuvių Fondo 55-asis metinis narių suvažiavimas
 

Comments

No comments made yet. Be the first to submit a comment
Already Registered? Login Here
Guest
Antradienis, 22 Spalio 2019