AL naujienos

Amerikos lietuvių dienoraštis

„Kurk Lietuvai“ sėkmės istorijos stebina pasaulį

„Kurk Lietuvai“ sėkmės istorijos stebina pasaulį

Kovo 6 d. buvo paskelbta jau šeštos programos „Kurk Lietuvai“ dalyvių kartos atranka. Programoje, Jungtinių Tautų Organizacijos pripažintoje geruoju pavyzdžiu, kviečiami dalyvauti tarptautinės darbo ar studijų patirties įgiję savo sričių žinovai. Šiais metais didelis dėmesys bus skiriamas profesionalams, kurie tarptautinę patirtį sukaupė JAV.

„Šiandien viešajam sektoriui ypač svarbu prisitraukti naujų idėjų ir šviežio požiūrio turinčius profesionalus, kurie padėtų spręsti svarbiausius valstybės iššūkius. „Kurk Lietuvai“ – puiki galimybė tiek Lietuvai, tiek tarptautinės patirties turintiems ekspertams identifikuoti problemas, rasti galimus sprendimo būdus ir užtikrinti jų įgyvendinimą, įtraukiant visas suinteresuotas šalis. Aš tikiu šia programa ir jos nauda Lietuvai. Ne veltui mano komandoje šiuo metu dirba net penki „Kurk Lietuvai“ alumnai“, – teigia Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis, kviesdamas profesionalus prisijungti prie programos.

Norėdami geriau suprasti programos naudą valstybei ir patiems dalyviams, kalbinome jos atstovus, kurie į Lietuvą grįžo po ne vienų metų JAV. Paulius Vertelka dar būdamas 14-os su tėvais išvyko į JAV, kur baigė mokyklą, o vėliau įgijo ekonomikos ir politologijos dvigubo bakalauro laipsnį Ilinojaus universitete. Paulius buvo pirmos „Kurk Lietuvai“ kartos dalyvis, o šiuo metu vadovauja IT įmones Lietuvoje vienijančiai asociacijai INFOBALT.

Barbora Guobytė nuo penkerių metų gyveno JAV, kur išvyko kartu su tėvais, vėliau studijavo Jungtinėje Karalystėje, kur baigė tarptautinių darbo santykių magistro studijas LSE (London School of Economics and Political Science) universitete, kuris yra vienas geriausių pasaulyje. Barbora yra šių metų „Kurk Lietuvai“ dalyvė. Agila Barzdienė – programos „Kurk Lietuvai“ vadovė prieš dešimtmetį grįžo į Lietuvą iš JAV, kur praleido penkerius metus.

Visi norintys daugiau sužinoti apie programą „Kurk Lietuvai“ yra kviečiami apsilankyti kovo 12 d. Navy Pier vyksiančiame Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dienos minėjime, kuriame „Kurk Lietuvai“ pristatys A. Barzdienė. Kovo 15 d. Pasaulio lietuvių centre esančioje „Sielos“ dailės galerijoje bus rengiamas „Kurk Lietuvai“ vadovės susitikimas su visais, kurie norėtų tapti programos globėjais Čikagoje. Kovo 16 d. LR generaliniame konsulate vyks „Kurk Lietuvai“ pristatymas potencialiems jos dalyviams. Norinčius dalyvauti kovo 15 ir 16 d. „Kurk Lietuvai“ renginiuose prašytume kreiptis į LR generalinį konsulatą Čikagoje elektroniniu paštu Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį..  

 

Kaip nusprendėte grįžti į Lietuvą iš JAV?

Paulius: Į Lietuvą vykau atlikti LISS (Lietuvių išeivijos studentų stažuotė) profesinės stažuotės, tačiau tik parvykęs sužinojau apie galimybę dalyvauti programoje „Kurk Lietuvai“. Perskaitęs programos apibūdinimą susižavėjau, nes tokio lygmens programų JAV nelabai yra, o net jei ir būtų, į jas pakliūti tikrai itin sudėtinga. Būtent strateginio lygmens darbas su aukščiausiais šalies vadovais, kai tau yra vos 23-eji, buvo pasiūlymas, kurio negalėjau atsisakyti. Galiu drąsiai teigti – jei ne programa „Kurk Lietuvai“, tikrai sunkiai save įsivaizduoju dabar būnantį Lietuvoje. Programos metu Lietuvoje įgijau panašios patirties turinčių draugų būrį, pradėjau megzti profesinį kontaktų tinklą, geriau suprasti Lietuvos aktualijas bei subtilybes.

Barbora: Į Lietuvą nusprendžiau grįžti dėl dviejų pagrindinių dalykų: profesinio augimo ir gyvenimo kokybės. Jaunam kvalifikuotam žmogui, ypač turinčiam tarptautinės patirties, Lietuvos darbo rinka gali pasiūlyti tikrai nemažai. Čia darbdaviai vertina perspektyvius profesionalus, o atėjus į darbą dažnai galima pasiekti didesnių rezultatų greičiau nei užsienyje. Gyvenimo kokybė Lietuvoje, palyginti su JAV ar Londonu, yra žymiai geresnė. Po šešerių metų Londone negaliu atsidžiaugti, kad ateiti iki darbo galiu per pusvalandį, per tą patį pusvalandį galiu pasiekti užmiestį ir jau mėgautis gamtos prieglobsčiu.

Ar manote, kad sprendimas grįžti į Lietuvą buvo geras?

Paulius: Tikrai taip. Lietuva yra galimybių šalis. Čia tiek daug veiklos galimybių, kad, jei tik turi ryžto, visi šansai tavo pusėje. Lietuvoje galime puikiai save realizuoti ir kuo daugiau sugrįžtančių, tuo lengviau kiekvienam parvykstančiajam čia komfortabiliai įsitvirtinti.

 

Ar galite papasakoti, kokių rezultatų pasiekėte būdamas programos „Kurk Lietuvai“ dalyvis?

Paulius: Vienas pagrindinių mano darbų programos metu buvo imigracijos procedūrų supaprastinimas aukštos kvalifikacijos specialistams iš trečiųjų šalių. Užduotį gavau ganėtinai aiškią – Lietuvoje trūksta IT specialistų, tad reikėjo surasti būdą, kaip sudaryti verslui palankias sąlygas trūkstamus specialistus iš užsienio įdarbinti vietos įmonėse. Darbo metu teko išsamiai analizuoti imigracijos sistemą, atvykstančiųjų srautus, vertinti rinkos poreikį, o tai padarius kartu su Vyriausybės institucijomis ir LR Seimu derinti atitinkamas įstatymo pataisas. Šioje srityje dirbdamas pasiekiau, kad imigracijos procedūros įstatymu būtų sutrumpintos 8 kartus!

Barbora: Programoje dalyvauju jau pusę metų, per tą laiką kartu su kolega parengėme ir įteisinome naują Lietuvos „Startup Visa“ modelį, skatinantį startuolius iš ne Europos Sąjungos šalių atvykti plėtoti verslą Lietuvoje.

„Kurk Lietuvai“ pasiektas rezultatas nėra vien atlikta gairė (angl. Milestone) ar pagerintas veiklos rodiklis. Aš radau darbą, kurį dirbdama jaučiu didžiausią motyvaciją. Kitą savaitę pradėsiu dirbti prie naujo projekto ir prisidėsiu kuriant Lietuvos talentų pritraukimo strategiją. Didžiausias rezultatas, jog galiu panaudoti savo patirtį kuriant Lietuvą.

 

Kokie iššūkiai laukė Lietuvoje?

Barbora: Kai žmogus nusprendžia pakeisti šalį, kurioje gyvena, visuomet reikia pasiruošti pokyčiui. Ar žadi pradėti naują gyvenimą Australijoje, Šveicarijoje ar Lietuvoje, reikia iš naujo integruotis į darbo rinką, kultūrą. Tačiau tai darome dėl siekiamo rezultato. Lietuvos atveju visos atvykusiųjų pastangos stipriai prisideda prie šalies ateities kūrimo, o pačiam žmogui suteikiamos profesinės augimo galimybės bei aukšta gyvenimo kokybė.

Paulius: Daugiausia iššūkių buvo susigaudant Lietuvos viešojo sektoriaus sistemoje, darbo įpročiuose ir pan. Jei dirbant Vašingtone (Washington D.C.) įvairios analitinės medžiagos JAV politikos klausimais galėdavau rasti be problemų, tai Lietuvoje daug daugiau teko aiškintis, gilintis ir skaičiuoti pačiam.

 

Tiek, kiek esate susidūrę, kokios galimybės laukia po „Kurk Lietuvai“?

Barbora: Visada buvau tokios nuomonės, jog Lietuva – šalis, kurioje tavo ateitis ir rezultatai labai priklauso nuo tavo paties pastangų. Gyvenant čia ši nuomonė tik pasitvirtino. Galimybių, pasiūlymų ir iššūkių čia tikrai netrūksta, tik reikia imti ir daryti.  

Paulius: Šią programą laikau puikiu pakilimo taku sėkmingos karjeros Lietuvoje pradžiai. Programos metu įgyta patirtis ir sutikti žmonės yra didžiausias privalumas, kuris tave išskiria iš minios renkantis tolimesnius karjeros žingsnius. Drįsčiau teigti, kad „Kurk Lietuvai“ dalyviams galimybių tikrai netrūksta, svarbu žinoti, ko nori, ir gerai pasirinkti.

 

Ar Lietuvoje yra laukiami grįžtantys lietuviai?

Barbora: Lietuvoje jau darosi sunku surasti žmogų, kuris nebūtų gyvenęs užsienyje. Grįžusių žmonių, bendraminčių Lietuvoje daugėja, o būtent tai ir sudaro dideles bendruomenes ir draugų būrį. Tad, taip, Lietuva ir lietuviai tikrai išskėstomis rankomis laukia grįžtančiųjų!

Paulius: Lietuvoje trūksta veržlių, ambicingų, profesionalių darbuotojų. Šalies ekonomika galėtų augti daug sparčiau, jei pritrauktumėme daugiau tarptautinę patirtį turinčių sugrįžtančių darbščių ir talentingų lietuvių, kurie čia tikrai yra laukiami.

 

Ko pasigendate Lietuvoje, lyginant su JAV?

Paulius: Lietuvoje pasigendu didesnio žmonių būrio, jų judėjimo. JAV paprasčiausiai yra daugiau įvairių sričių profesionalų, su kuriais gali susipažinti, pasitarti, bendradarbiauti. Lietuvoje žmonių mažiau, bet džiugu tai, kad kiekvienais metais profesionalų ratas plečiasi ir auga.

Barbora: Nuoširdžiai – nieko.

 

Kaip manote, kokie iššūkiai šiuo metu svarbiausi Lietuvai?

Paulius: Mažėjantis gyventojų skaičius ir vis labiau juntamas darbuotojų trūkumas – didžiausias Lietuvos iššūkis. Lietuvoje yra daugiau galimybių nei žmonių, todėl kiekvienas sugrįžtantis ar atvykstantis žmogus čia tikrai reikalingas ir neabejotinai kiekvienas gali save puikiai įprasminti.

Barbora: Pritariu Pauliui. Mano nuomone, Lietuva privalo skirti daugiau dėmesio būtent talentų pritraukimui. Jau ne vienus metus darbdaviai išreiškia kvalifikuotos darbo jėgos trūkumą, o demografinė padėtis Lietuvoje irgi signalizuoja problemas. Valstybė turi sudaryti lietuviams, kurie nori grįžti į Lietuvą, geriausias sąlygas – įgyvendinti konkrečias iniciatyvas, kurios būtų tarsi žmonių parsivedimas už rankutės. Tuo pačiu metu reikia lengvinti sąlygas atvykti užsieniečiams, kurių labiausiai reikia darbo rinkai. Jeigu nepradėsime rimtai spręsti darbuotojų trūkumo problemas, tai bus rimtas trukdis tolimesnėms investicijoms ir ekonomikos plėtrai. Džiaugiuosi, kad būtent šioje srityje ir įgyvendinsiu savo naują projektą būdama programos dalimi.

 

Agila, kokių žmonių ieškote? Kas turėtų daugiausia galimybių tapti programos „Kurk Lietuvai“ dalyviu?

Agila: Svarbiausias kriterijus – motyvacija. Jei kandidato akys nedega noru kurti Lietuvai, sunku būtų tapti programos dalimi. Motyvacija yra labai svarbu, nes per metus programoje tenka susidurti su nemažai iššūkių sprendžiant įvairias problemas viešajame sektoriuje. Nepakanka vien turėti gerą pasiūlymą, paremtą argumentais, svarbu gebėti jo nauda įtikinti ir visas suinteresuotas šalis.

Be motyvacijos, dar svarbu žmogaus profesinė ir visuomeninė patirtis, kurią galės parvežti į Lietuvą, lyderystės įgūdžiai, projektų valdymo ir analitiniai bei komunikaciniai įgūdžiai.

 

Ar programoje laukiate tik ką tik studijas baigusio jaunimo? Ar programa domisi didesnę patirtį sukaupę specialistai?

Agila: Norint dalyvauti programoje, darbo patirtis yra būtina. Šių metų dalyvių amžiaus vidurkis yra apie 27 metus, tad tai tikrai nėra ką tik studijas baigę žmonės. Turime mokslo daktarų, ilgametę patirtį turinčių verslininkų, netgi chirurgų. Kasmet kandidatų profesionalumas auga ir konkurencija didėja.

 

Kodėl JAV gyvenantys lietuviai turėtų susidomėti galimybe prisijungti prie „Kurk Lietuvai“?

Agila: Todėl, kad tai ne tik galimybė augti pačiam, bet ir auginti savo šalį!

Ministrai laukia „Kurk Lietuvai“ dalyvių

Programa „Kurk Lietuvai“ pradeda jau šeštos dalyvių kartos atranką. Programoje, Jungtinių Tautų Organizacijos pripažintoje geruoju pavyzdžiu, kviečiami dalyvauti tarptautinės darbo ar studijų patirties įgiję savo sričių žinovai.

„Šiandien viešajam sektoriui ypač svarbu prisitraukti naujų idėjų ir šviežio požiūrio turinčius profesionalus, kurie padėtų spręsti svarbiausius valstybės iššūkius. „Kurk Lietuvai“ – puiki galimybė tiek Lietuvai, tiek tarptautinės patirties turintiems ekspertams identifikuoti problemas, rasti galimus sprendimo būdus ir užtikrinti jų įgyvendinimą, įtraukiant visas suinteresuotas šalis. Aš tikiu šia programa ir jos nauda Lietuvai. Ne veltui mano komandoje šiuo metu dirba net penki „Kurk Lietuvai“ alumnai“, – teigia Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis.

Programą itin stipriai palaiko visas Vyriausybės kabinetas – ministrai laukia dalyvių savo komandose. „Kurk Lietuvai“ programos dalyviai daug dėmesio skirs problemoms, kurias sprendžia Socialinės apsaugos ir darbo, Švietimo, Ūkio ir Sveikatos apsaugos ministerijos bei kitų sričių viešojo sektoriaus institucijos.

Socialinės apsaugos ir darbo ministro Lino Kukuraičio teigimu, laukiama sutelkti gebančių žmonių, kurie prisidėtų prie skurdo mažinimo, norėtų tobulinti Darbo biržos veiklą. Kviesdamas tarptautinę patirtį turinčius profesionalus prisijungti prie „Kurk Lietuvai“ komandos, ūkio ministras Mindaugas Sinkevičius teigia laukiantis ambicingų profesionalų, norinčių prisidėti prie valstybės valdomų įmonių pertvarkos, kurti Lietuvoje startuolių rojų ir kitaip vystyti šalies ekonomiką.

„Turintys užsienio patirties, gebantys susodinti visas suinteresuotas puses prie vieno stalo ir turintys idėją, ką reikia keisti Lietuvoje, kad būtume dar konkurencingesni pasaulyje, kviečiami prisijungti prie programos „Kurk Lietuvai“, – teigia programos „Kurk Lietuvai“ vadovė Agila Barzdienė.

Kaip ir kasmet, programos dalyvių lauks 2 rotacijos, kurių metu remiantis gerosiomis Lietuvos ir užsienio praktikomis reikės identifikuoti ir aktualizuoti problemas, pateikti siūlymus joms spręsti bei pradėti jų įgyvendinimą bendradarbiaujant su suinteresuotomis šalimis viešajame, privačiame bei nevyriausybiniame sektoriuose.

„Kurk Lietuvai“ dalyvių projektų pavyzdžiai – startuolių vizos įgyvendinimo modelis, savivaldybių biudžeto pertvarkos modelis, LEAN diegimo viešajame sektoriuje pradžia ar šiuo metu kuriamas visuomenės psichikos sveikatos gerinimo modelis – yra ypač svarbūs šalies vystymuisi ir suteikia galimybę tarptautinę patirtį turintiems profesionalams realizuoti savo idėjas Lietuvoje.

Norintys dalyvauti programoje kviečiami iki balandžio 10 dienos teikti paraiškas puslapyje www.kurklt.lt.

Agila Barzdienė,

programos „Kurk Lietuvai“ vadovė

 

Tel. +370 5 204 7828 | Mob: +370 612 73825

Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

Jogailos g. 4, LT-01116 Vilnius, Lietuva

www.kurklt.lt„American Airlines“ skraidins į Wisconsiną, Gvatem...
Lietuvoje susitiks pasaulio sporto vadybos elitas
 

Comments

No comments made yet. Be the first to submit a comment
Already Registered? Login Here
Guest
2018 birželio 19, Antradienis