AL naujienos

Amerikos lietuvių dienoraštis

Dusetos ir Aukštaitija

Dusetos ir Aukštaitija

Kaip žinia, Dusetos, Zarasų krašto miestelis Aukštaitijoje su ne daugiau nei 2 tūkst. gyventojų, šiemet yra paskelbta mažąja Lietuvos kultūros sostine. Vakar leidomės į kelionę aplankyti šio miestelio. Mano mama Joana Ratkevičiūtė-Misevičienė čia gimė ir augo, kol karas bei sovietų teroras neišvijo jos tėvų su šeima kitur laimės ieškoti, bėgti nuo trėmimo į Sibiro platybes, mat Gruodžių giminė (mano močiutė buvo Valerija Gruodytė-Ratkevičienė, lėlių teatro įkūrėjo Stasio Ratkevičiaus žmona ir artima kompozitoriaus Gruodžio, kilusio iš to paties krašto, giminaitė) turėjo gana daug žemės, senais laikais palivarku vadintos (vos ne dvarą). Vien to užteko, kad likusi šeimyna pokario metais būtų ištremta. 

Deja, per sovietmečio pertvarkymus visos pirkios buvo nugriautos, melioracija pasiglemžė gražiausius žemės plotus, sulygino buvusį beržynėlį ir didelį prūdą. Bet atkūrus Nepriklausomybę, po 1990-ųjų atgavome teisę į kadaise Gruodžiams priklausiusį ūkį. Neseniai Dusetose esančią mūsų žemę ėmėsi dirbti jaunoji vietos ūkininkė Greta Lukošiūnaitė, pabaigusi Aleksandro Stulginskio universitetą (buvusią Žemės ūkio akademiją). Kartu su savo tėčiu Sigitu įkūrusi bendrovę, puikiai išnaudojantys bent 100 ha aplinkinės dirbamos žemės plotų, įsisavinę Europos Sąjungos paramą, jie šiuo metu laiko bent 40 karvių ir per 20 avių! 

 

Prie gardžių su ekologiškais savo ūkio produktais paruoštų pietų stalo ūkininkas Sigitas Lukošiūnas pasidžiaugė, kad užaugęs Dusetose, niekur nepakėlė sparnų, kartu su žmona nuo mažens pamėgo žemės ūkį, o šiandien jiems padeda ne tik diplomuota specialistė dukra Greta, bet ir abu sūnūs, studijuojantys Kaune ir apie jokią emigraciją net negalvojantys. Kažkada Lukošiūnai pradėjo nuo mažo lopinėlio dirbamos žemės, kuri priklausė Gruodžiams, o dabar gali pasigirti pavyzdingu ūkiu su naujausia šiuolaikine technika ir pažangiausiais žemdirbystės metodais. Gyvena jie prie pat Sartų ežero, kuris nuo seno garsėja žirgų lenktynėmis, dievina unikalią Aukštaitijos gamtą ir niekur nesiruošia išvažiuoti.

Tokios tokelės (29) Įvykiai reikalaujantys dėmesio
Kaip Lietuvoje - be grybų?!
 

Comments

No comments made yet. Be the first to submit a comment
Already Registered? Login Here
Guest
Antradienis, 12 Lapkritis 2019