AL naujienos

Amerikos lietuvių dienoraštis

ČLM ketvirtokų išvyka į pamėgtą Balzeko muziejų

ČLM ketvirtokų išvyka į pamėgtą Balzeko muziejų

Mokiniams buvo daug ko įdomaus pamatyti ir išgirsti

Balandžio 23-ioji ketvirtokams prasidėjo kiek neįprastai, kitaip negu visi kiti ČLM lankomi šeštadieniai, vykome į Balzeko lietuvių kultūros muziejų. Tai seniausias ir vienintelis lietuviškas muziejus Čikagoje, įkurtas S.Balzeko. Šiame muziejuje surinkti įvairūs senoviniai daiktai, susiję su Lietuva ir jos istorija: dokumentai, tautiniai drabužiai, gintaro papuošalai ir kiti dirbiniai.

Susipažinome su Lietuvos istorija, apsilankę salėje, kurioje eksponuojami karo mūšių paveikslai, žemėlapiai bei karžygių šarvų kolekcija. Smagu buvo aplankyti ir vaikų kampelį, bet patekti į jį galėjome tik pasakę slaptažodį, nuo kokio žodžio kilęs Lietuvos herbas, tačiau visi jį žinojome – Vytis, tad įeiti neužtrukome.

Vos  įėjus į muziejų, įsiminė menininko A. Plioplio sukurti šviestuvai. Jie išskirtiniai tuo, kad stiklo gaubte atspaustos ištremtų žmonių  nuotraukos bei laiškai jų artimiesiems.

Apsilankę salėje „Praradę tėvynę. Išeivių iš Baltijos šalių istorija. 1944–1952“ atradome daug  senovinių lagaminų, dokumentų, knygų, drabužių, žaislų, netgi valgymo įrankių. Visi šie daiktai turi savo istoriją, kuri byloja apie tai, kaip jie atsidūrė Amerikoje, kokius sunkumus, skausmą ir išbandymus žmonėms teko patirti.

Čikagos lituanistinės mokyklos ketvirtokai prie ąžuolo, išaugusio iš Stelmužės ąžuolo gilės.

Tačiau didžiausia staigmena buvo gyvas, žaliuojantis, išsikerojęs ąžuolas, augantis šalia muziejaus. Ypatingas jis tuo, kad yra išaugęs iš seniausio ir storiausio ąžuolo Lietuvoje, Zarasų rajone augančio Stelmužės ąžuolo gilės. Buvo smagu paliesti rankomis šį galiūną, kuris prieš keturiasdešimt metų pasodintas dailininko profesoriaus Vytauto Osvaldo Virkau dėka.

Balzeko muziejaus direktorės Ritos Janz pasakojimai praturtino mūsų žinias apie Lietuvos istoriją, žmonių tremtį bei likimo išbandymus, visa tai paskatino toliau mokytis ir puoselėti lietuviškumą, mylėti ir gerbti savo šalį.

Ketvirtokės Ūlos įspūdžius užrašė mama Edita Selickienė

Visus sudomino muziejaus direktorės Ritos Janz pasakojimai.

 

Lietuva vėl bus pristatyta Kultūrų festivalyje
Berwynas siekia sumažinti potvynių žalą
 

Comments

No comments made yet. Be the first to submit a comment
Already Registered? Login Here
Guest
Penktadienis, 20 Rugsėjis 2019