AL naujienos

Amerikos lietuvių dienoraštis

Aš viską padariau, ką galėjau savo Tėvynės labui…

Aš viską padariau, ką galėjau savo Tėvynės labui…

Greta kitų senųjų Klaipėdos Liepų gatvės pastatų išliko ir išraiškingai atrodantis jugendo stiliaus pastatas – Aleksanderio namas (Liepų g. nr. 10). Apie jį rašoma Klaipėdos uosto ir miesto informaciniame portale UOSTAS.info (http://www.uostas.info ).

Minėtina, kad šiame name 1939–1940 m. veikė ir Lietuvos Respublikos generalinis konsulatas Klaipėdoje. Apie tai šiandien primena memorialinė lenta, atidengta 2017 m. lapkrityje. Lietuvos diplomatas dr. Antanas Kalvaitis drąsiai ir garbingai atstovavo Lietuvos Respublikos interesus Vokietijos nacių valdomoje Klaipėdoje. Dabar tai jau istorija, kurią, tikėkimės, dar atras ne tik Klaipėda, Lietuva, bet ir pasaulis.

 

DR. ANTANAS KALVAITIS – LIETUVOS RESPUBLIKOS GENERALINIS KONSULAS KLAIPĖDOJE 1939 – 1940 M.

Aš viską padariau, ką galėjau savo Tėvynės labui...

Iš dr. A. Kalvaičio laiško Lietuvos diplomatijos šefui Stasiui Lozoraičiui.

Berlynas, 1940 m.

Vieno gyvenimo pėdsakais. Norėdami juos atsekti, turėtume keliauti nuo Šv. Kazimiero kapinių Čikagoje, trumpai stabtelti Klaipėdoje, o toliau persikelti į Tel Avivą ir Jeruzalę Izraelyje ir Hiustoną Jungtinėse Amerikos valstijose – tai vieno kuklaus Lietuvos diplomatijos Riterio dr. Antano Kalvaičio, kilusio iš Rietavo, pėdsakai.

Laisvę ir nepriklausomybę atgavusi Klaipėda ir Lietuva, o taip pat ir demokratinis Vakarų pasaulis šiandien privalo sužinoti jau daug daugiau. Į amžinybę išėjęs velionis  neleidžia mums ramiai miegoti – ką Jis norėtų mums pasakyti ir kokias paslaptis atverti? Jau sėkmingai žengiame – tai kuklus ir prasmingas įamžinimas Klaipėdoje, kuris veda į dar nežinomus atradimus. Visa tai – garbė Lietuvos valstybei. Vivorum oporet meniset. Šis lotyniškas posakis primena, kad  išėjusius amžinybėn priimta minėti geru žodžiu.

Šiandien, stovint prie gražaus ir garbingą istoriją menančio Aleksanderio namo Klaipėdoje (Liepų g. 10), kur prieškaryje veikė Lietuvos Respublikos generalinis konsulatas, ir žvelgiant į kuklią atminimo lenta norisi prisiminti Lietuvos diplomato dr. Antano Kalvaičio nueitą sudėtinga ir garbingą gyvenimo kelią. Mums gyviesiems Jis primena apie sąžinę, tikėjimą, artimo meilę, viltį, svajonę, pagalbą artimui net pačiu sunkiausiu gyvenimo metu, diplomatinę tarnystę Tėvynei, apie tas vertybes kurių negali sumenkinti ir sunaikinti jokia laiko tėkmė, net mirtis, užmarštis ir abejingumas.

Atmintis gyva tiek kiek gyvena žmogus ir dar ilgiau. Nuoširdžiai dėkojame Klaipėdos merui Vytautui Grubliauskui, miesto tarybos nariams, merijos darbuotojams, pasirūpinusiems atminimo lentos įrengimu. Taip pat bičiuliams, veikiantiems Mažosios Lietuvos reikalų tarybos Klaipėdos krašto skyriuje, pagerbusiems dr. A. Kalvaičio atminimą Klaipėdoje, minint 2017 m. lapkrityje Tilžės Akto 99 metines. Taip pat lietuviškos spaudos darbuotojams išeivijoje ir Tėvynėje, broliams litvakams, padėjusiems ieškoti tų, kuriems diplomatas ištiesė pagalbos ranką ir tiems, kurių kapus ir likimus težino Dievas. Visa tai – kukli dovana nežinomiems mūsų tėvynainių žygdarbiams atmintį, pasitinkant Lietuvos 100-mečio jubiliejų.

Ernestas Lukoševičius, Lietuvos šaulių sąjungos išeivijoje narys

Lietuva 2017 m vasarą., litvaku susitikimas,būtent jie prisidėjo prie pagarbos ir atminimo įamžinimo ir paieškos tų kuriems tiesė pagalbos ranką šis kuklus Lietuvos diplomatas.Is kairės į dešinę  Klaipėdos žydų bendruomenės pirmininkas Feliks Pozemeckij svečias iš Chicago Ernestas Lukoševičius  toliau Kauno žydų bendruomenės pirmininkas Gercas Žakas.

Šauliai sv Kazimiero kapinėse per Vėlines atiduoda pagarbą konsulo dr A Kalvaičio atminimui.

Susitikimas su Klaipėdos meru V Grubliausku ,kur buvo aptarta istorinių įvykių ir asmenybių įamžinimas Klaipėdoje.

 

LR konsulas Čikagoje dr.A Kalvaitis ( stovi antras iš kairės) lakūno F Vaitkus išleistuvės skrydžiui į Lietuvą 1935 metai.Lansingo oro uostas.

 

Mokytoja Silvija Radvilienė: ,,Mokau amerikiečius ...
Sveikinimai lietuviškai radijo valandėlei „Ecos de...
 

Comments

No comments made yet. Be the first to submit a comment
Already Registered? Login Here
Guest
Šeštadienis, 14 Gruodis 2019