Amerikiečių vaikams – apie Lietuvos istoriją

Balzeko lietuvių kultūros muziejuje išmoktos pamokos apie Lietuvą tapo nauja patirtimi didelei grupei amerikiečių vaikų ir jų mamų. Trečiadienį, lapkričio 30 dieną, muziejų aplankė 47 žmonių – vaikų ir suaugusiųjų grupė.

Balzeko lietuvių kultūros muziejaus direktorė Rita Janz sakė: „Tai namuose besimokantys 34 vaikai, kuriuos atlydėjo jų mamos. Mažųjų lankytojų amžius – nuo 3 iki 14 metų. Ekskursijos vadovė ir dviejų vaikų mama Christin, paskambinusi į muziejų, sakė, kad vaikai šiuo metu mokosi viduramžių istorijos. Todėl jiems įdomu šią pamoką išmokti viename iš Europos šalių muziejų. Po paieškų internete buvo pasirinktas mūsų, Balzeko lietuvių kultūros muziejus.“

Pagrindinę ekspoziciją smalsiems lankytojams pristatė muziejaus savanorė Daina Smith. Vaikus ypač domino Žalgirio mūšio diorama, tikri riterio šarvai ir daugybė kitų eksponatų, pasakojančių apie viduramžių epochą.

Patys mažiausieji ekskursantai pamoką mokėsi žaisdami vaikų muziejuje. Jų istorijos mokytoja buvo R. Janz. Ypač vaikams patiko senosios lietuviškos kaimo pirkios maketas. Kai kurie pasimatavo medines klumpes ir niekaip negalėjo patikėti, kad žmonės su tokiais batais vaikščiodavo visą dieną. Berniukai matavosi žaislinius šalmus, dėliojo šarvų dėlionę. Ar atsimins amerikiečiai vaikai, ką reiškia Lietuvos herbas Vytis? Ką išgirdo ir išmoko apie Lietuvos istoriją, mažieji lankytojai parodė atsakydami raštu į jiems pateiktus klausimus. Kaip tikroje pamokoje!

Dar viena pamoka – lietuviškų ornamentų iš šiaudelių kūrimas. Muziejaus darbuotoja Ieva Ulozaitė pademonstravo, kaip šis darbas atliekamas. Kai kuriems mažiesiems šiaudinukų gamintojams prireikė mamų pagalbos.

Amerikiečių grupė Balzeko lietuvių kultūros muziejuje praleido keturias valandas. Vaikai buvo atsinešę maisto, taigi čia pat antrojo aukšto salėje ir papietavo.

Vaikus atlydėjusioms mamoms didelį įspūdį padarė muziejaus fojė eksponuojama Audriaus Plioplio paroda „Sibiro sielos“. Tai puikus pavyzdys, kaip šiuolaikiniame mene atsispindi istorija ir tautos patirtis. „Daug naujo išgirdome ir sužinojome“, – dėkojo atsisveikindami su muziejumi lankytojai.

Virginija PETRAUSKIENĖ