AL naujienos

Amerikos lietuvių dienoraštis

,,Air & Space Magazine“ žurnalistas – apie ,,Lituanicos“ skrydį

,,Air & Space Magazine“ žurnalistas – apie ,,Lituanicos“ skrydį

,,Balzeko lietuvių kultūros  muziejuje esantis  S. Dariaus ir S. Girėno pasirengimo skrydžiui per Atlantą su ,,Lituanica" archyvas yra neįkainojamas, – tokią išvadą padarė praėjusią savaitę muziejuje apsilankęs  nacionalinio Air & Space Smithsonian muziejaus  specialistas iš Washington, DC, Mark Huber, vienas iš muziejaus leidžiamo žurnalo  ,,Air & Space Magazine" autorių, rašantis aviacijos temomis. Amerikietis šiam žurnalui rengia straipsnį  apie unikalų lietuvių lakūnų Stepono Dariaus ir Stasio Girėno skrydį per Atlantą.

Istoriją apie drąsius lietuvių lakūnus, kurie 1933 metais perskrido Atlantą, M. Huber išgirdo praėjusią vasarą. Tuo metu, lankydamasis vienoje istorinių lėktuvų parodoje,  jis pastebėjo žmogų, ant kurio marškinėlių buvo lėktuvo Bellanca CH-300 Pacemaker atvaizdas.  M. Huber sakė, kad šiuo metu yra likę tik du tokio tipo lėktuvai, galintys skristi.  Žurnalistas užkalbino žmogų su lėktuvą reklamuojančiais marškinėliais ir išsiaiškino, kad šis  yra lietuvis. Iš savo naujojo pažįstamo  M. Huber pirmą kartą išgirdo apie S.Darių ir S. Girėną, kurie prieš daugiau nei 80 metų tokiu tolimiems  skrydžiams nepritaikytu, bet pačių pertvarkytu Bellanca CH-300 Pacemaker  lėktuvu, pavadintu ,,Lituanica", pasiryžo perskristi Atlantą.  Amerikiečiui naujasis pažįstamas papasakojo apie lakūnų žūtį ir Čikagoje šiems didvyriams  pastatytą paminklą. M.Huber susidomėjo lietuvių lakūnų skrydžiu, kuris buvo labai reikšmingas pasaulinės aviacijos vystymosi  istorijoje.  S. Darius ir S. Girėnas pakilo iš New Yorko ir nenusileisdami perskrido Atlantą, įveikę 6411 kilometrų. Jie  ore išbuvo 37 valandas 11 minučių. Legendinis skrydis nutrūko  tuometinės Vokietijos teritorijoje – ,,Lituanica" nukrito Soldino miške ir sudužo, abu lakūnai žuvo.

Pagal tuo metu pasiektą skridimo nuotolį lietuvių rezultatas buvo antrasis pasaulyje. Reikia įvertinti ir tai, kad S.Dariaus ir S. Girėno valdoma ,,Lituanica" buvo perkrauta (joje buvo įmontuoti papildomi kuro bakai),  neturėjo radionavigacinių prietaisų, skrido blogu oru, tačiau drąsių lakūnų atliktas skrydis buvo vienas iš tiksliausių tuometinėje aviacijos istorijoje.  Beje, S. Darius ir S. Girėnas buvo pirmieji, kurie oru pergabeno paštą iš Amerikos į Europą. Iki lietuvių skrydžio laiškai būdavo plukdomi laivais ir adresatus pasiekdavo po mėnesiais trukusių kelionių.

M. Huber kartu su jam talkinusia teisininke Lorraine Petersen gerą pusdienį buvo įnikę į Balzeko muziejuje saugomus S. Dariaus ir S. Girėno archyvinius dokumentus. Šį brolio archyvą muziejui padovanojo S.Dariaus sesuo.  M. Huber  po S. Dariaus mirties likusiuose dokumentuose rado atsakymų į daug jam rūpėjusių klausimų. ,,Aš išsiaiškinau daug dalykų: gavau įdomių žinių apie pilotus, apie lėktuvo Bellanca pertvarkymo eigą. Joks kitas muziejus neturi tiek vertingos mane dominančios informacijos apie lietuvių lakūnų skrydį ir pasirengimą jam", – sakė M. Huber.  Žurnalistas sakė, kad jo straipsnis apie S. Darių ir S. Girėną amerikiečių žurnale turėtų pasirodyti lapkričio mėnesį.

Virginija Petrauskienė

V.Petrauskienės nuotr. Air & Space Smithsonian Magazine atstovas Mark Huber, jo padėjėja Lorraine Petersen, Balzeko lietuvių kultūros muziejaus prezidentas Stanley Balzekas Jr. ir direktorė Rita Janz.
Northwestern Memorial ligoninė – tarp geriausių li...
Dviratininkus kviečia architektūrinis turas „Wrigh...
 

Comments

No comments made yet. Be the first to submit a comment
Already Registered? Login Here
Guest
Antradienis, 19 Lapkritis 2019