AL naujienos

Amerikos lietuvių dienoraštis

Agnė Zalanskaitė: “Brangiausias paminkas Lietuvos partizanams – kasdienis gyvenimas jų idealais”

Agnė Zalanskaitė: “Brangiausias paminkas Lietuvos partizanams – kasdienis gyvenimas jų idealais”

JAV lietuvių bendruomenės pastangomis ir Juozo Vitkaus-Kazimieraičio šeimos narių, bei artimųjų iniciatyva sukurtas istorinis dokumentinis filmas “Nepaprasta auka”, pasakojantis išskirtinę pasipriešinimo kovų pradininko, pulkininko Juozo Vitkaus-Kazimieraičio gyvenimo dramą, tęsia savo kelionę.

 

“Filmo premjeros Lietuvoje, ypatingai regionuose, vyksta praktiškai kiekvieną savaitę. Kaip kūrėja esu be galo laiminga, kad filmas gyvena gyvenimą ir premjera Kauno dramos teatre niekas nesibaigė, juostą rodyti prašo bibliotekos, kultūros centrai visoje šalyje”, pasakoja dokumentinio filmo scenarijaus autorė ir režisierė Agnė Zalanskaitė.

 

Liepos 2 d. Kaune pristatytas dokumentinis filmas “Nepaprasta auka” jau išleistas originaliomis anglų ir rusų kalbomis. Kūrėjai siekia, kad juostą pamatytų ir rusakalbė auditorija visame pasaulyje. Pasak filmo prodiuserės, VšĮ “Švietimo standartas” direktorės Dalios Šivickienės, šiuo metu vykdomos derybos su vienu didžiausių nepriklausomu transliuotoju rusakalbei auditorijai “Current Time”, užmegzti ryšiai su transliuotojais Estijoje ir Latvijoje.

 

“Tai milžiniška auditorija. Apie 500 milijonų žiūrovų visame pasaulyje. Auditorija, kuri nežino tikrosios savo istorijos ir tikrų  faktų apie Sovietų padaryta žalą Lietuvai ir Baltijos šalims. Būtent todėl matėme prasmę filmą išversti, mums padėjo Užsienio reikalų ministerija”, teigia D. Šivickienė ir priduria, - jei mums pavyks, šis filmas bus plačiausiai pasaulyje pristatyta lietuviška istorinė dokumentinė juosta.

 

2018 m. sausį “Nepaprastos aukos” premjeros suplanuotos Suomijoje, Helsinkyje ir Austrijoje, Vienoje. Tą pačią dieną filmas bus rodomas Merkinėje (Varėnos rajone), kur dirbo Juozas Vitkus. Filmo pristatymai aktyvios lietuvių bendruomenės dėka nuolat organizuojami JAV lietuvių bendruomenėse.

Jau surengtos peržiūros Čikagoje, Floridoje, Omahoje. Daugelyje iš jų dalvyavo JAV viešintis J.Vitkaus vaikaitis, kun. Gintaras Vitkus SJ.

 

“Aš noriu nuoširdžiai padėkoti visiems JAV lietuviams, kurių pastangų ir paramos dėka mums pavyko padaryti šį filmą. Tai tikrai vienas iš tų darbų, kuriuos darydamas tampi geresniu žmogumi ir man atrodo, kad didžiausias ir brangiausias paminklas Lietuvos partizanams ir laisvės kovotojams yra kiekvieno iš mūsų gyvenimas tų idealų šviesoje, kai be jokių kompromisų ir išskaičiavimų vienintelis tikslas yra Lietuva, vienintelis tikslas – laisvė”, teigia Agnė Zalanskaitė.

 

Pasak kūrėjos, filmo premjeros ir peržiūros yra būdas ir forma pagerbti laisvės kovotojus ir partizanus. Peržiūras Lietuvoje nuolat lydi diskusijos apie Lietuvą, laisvę, mūsų istoriją ir ateitį. Diplomato, buvusio Lietuvos ambasadoriaus JAV, Lietuvos Respublikos Seimo nario Žygimanto Pavilionio iniciatyva filmas “Nepaprasta auka” regionuose pristatytas daugiau nei 10 kartų.

 

Spalio 25-ąją dieną, minint Konstitucijos 25-metį filmas iškilmingai pristatytas Lietuvos Respublikos Seime. Premjeroje dalyvavo vienas iš Lietuvos Respublikos Konstitucijos autorių, ambasadorius Aurimas Taurantas, Seimo narės Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė, Ingrida Šimonytė, Juozo Vitkaus šeima, artimieji ir per 200 susidomėjusių vilniečių.

 

Paklausta apie artimiausius savo planus Agnė Zalanskaitė atvira: “Kitąmet minėsime Adolfo Ramanausko-Vanago 100-ąsias gimimo metines. Vanagas buvo Kazimieraičio mokinys ir bendražygis. Savo dienoraščiuose Juozą Vitkų jis pamini daugiau nei 400 kartų. Natūralu, kad galvojame apie juostą, skirtą šiam herojui. Man jis nenugalimas. Toks greičiausiai galėtų būti ir filmo pavadinimas”, pasakoja Agnė Zalanskaitė.

 

Dokumentinis filmas Adolfui Ramanauskui-Vanagui kuriamas Agnės Zalanskaitės ir Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centro vyriausiojo istoriko dr. Dariaus Juodžio iniciatyva. Tai televizinė, iki 60 min. trukmės juosta, kurią visuomenei planuojama pristatyti 2018 m. kovo 6 d.
Dėl istorinio dokumentinio filmo “Nenugalimas” (pavadinimo projektas),

skirto pasipriešinimo kovų vadui, partizanui Adolfui Ramanauskui-Vanagui atminti

 

Adolfas Ramanauskas-Vanagas – viena šviesiausių pokario ginkluotos rezistencijos asmenybių. Išlikę jo atsiminimai, kovos draugų liudijimai byloja apie ypatingą šio žmogaus ir jo šeimos indėlį pasipriešinimo ir visoje Laisvės byloje.

 

Kartu su Juozu Vitkumi partizanų vienijimo darbus pradėjęs Marcinkonių šiluose, jis tęsė Kazimieraičio misiją tapdamas Pietų Lietuvos partizanų, vėliau, Lietuvos ginkluotųjų pajėgų vadu. Vanagas yra ilgiausiai, beveik dešimtmetį, pasipriešinimo kovoje dalyvavęs partizanų vadas.

 

2018 metų kovo 6 d. minėsime 100-ąsias Adolfo Ramanausko-Vanago gimimo metines. Šiandien Vanagas gyvas dar gyvas bendražygių pasakojimuose. Autentiški liudijimai iki šiol nesudėti į kino juostas ir plačiai nepristatyti žiūrovams Lietuvoje ir visame pasaulyje.

 

Šių dienų informacinio karo ir geopolitiniame kontekstuose vis dažniau bandoma diskredituoti laisvės kovotojų, pasipriešinimo kovų dalyvių atminimą bandant be argumentų, o emociškai, klaidinant visuomenę jiems inkriminuoti pačius baisiausius nusikaltimus.

Nepaisant to, kad pilietinė visuomenė Lietuvoje vis atsparesnė šio laikmečio iššūkiams ir propagandinėms atakoms, jos dažnai ne klaidina, o mobilizuoja visuomenę, vis dėlto jaunimas mokyklos ar universiteto suole, besidomintys žmonės, bendrapiliečiai šiandien neturi galimybės pasižiūrėti nei dokumentinės, nei meninės juostos. Tokios tiesiog nėra.

 

Šiais metais sukūrę ir visuomenei pristatę istorinį dokumentinį filmą “Nepaprasta auka”, skirta pasipriešinimo kovų pradininkui, Juozui Vitkui-Kazimieraičiui atminti, matome prasmę imtis kūrybinės iniciatyvos ir atsakomybės sukurti pirmąjį istorinį-dokumentinį filmą apie Adolfą Ramanauską-Vanagą skirtą jo gimimo metinėms ir Lietuvos valstybės  100-mečiui.

 

“Man norisi jį vadinti nenugalimu. Nors sovietinė šnipų mašina dėjo visas pastangas, siekdama sumedžioti A. Ramanauską, jis aktyvioje kovoje, prisiėmęs visą lyderystę ir atsakomybę sugebėjo išsilaikyti beveik dešimt metų. Po  1952-ųjų jis dingo iš sovietų paieškos radarų ir tik apmaudi išdavystė, aklas pasitikėjimas spekuliantu lėmė jo suėmimą. Nors tardomas ir kankinamas, įvairiai kvostas KGB, jis liko ištikimas Lietuvai. Išlikę dviprasmiški protokolai abejonių gali kelti tik neįsigilinusiems į pasipriešinimo kovų istorijos bylą. Nenugalimas – toks man yra A. Ramanauskas-Vanagas”, sako filmo sumanytoja, scenarijaus autorė ir režisierė Agnė Zalanskaitė. Ar filmo pavadinimas bus “Nenugalimas”, pamatysime įsibėgėjus kūrybiniam procesui.  

 

Reikia pabrėžti, kad filmo režisierė yra gerai įsigilinusi į to laikmečio situaciją, istorinį kontekstą, todėl juosta apie Vanagą yra natūraliai pratęsia pradėtus darbus siekiant įamžinti laisvės kovotojų atminimą.

 

Dokumentiniu filmu nesieksime pateikti visos Adolfo Ramanausko-Vanago gyvenimo ir kovų istorijos, to viena juosta turbūt neįmanoma padaryti, tačiau sieksime pabrėžti jo heroizmą, lyderystę ir svarbiausius darbus dėl Lietuvos laisvės ir nepriklausomybės, atskleisti to laikmečio kovos sąlygas ir kontekstą.

 

Filme Vanago draugų ir bendražygių pasakojimai ir atviri, labai tikri liudijimai persipins su istorikų, mokslininkų komentarais ir jo paties atsiminimais.

 

Pasak režisierės Agnės Zalanskaitės, filmo pasakotojas galėtų būti ir pats Vanagas. Išlikę jo atsiminimai labai literatūriški, didžiausias iššūkis bus juos pratęsti, mat atsiminimų knyga “Daugel krito sūnų” apima laikotarpį iki 1947 metų.

 

“Toks pasakojimas, iliustruotas dukros, bendražygių liudijimais, papildytas istorikų komentarais ir mokslinėmis išvadomis galėtų būti puiki galimybė žiūrovams labiau pažinti turbūt žinomiausią Lietuvos partizaną”, sako filmo režisierė Agnė Zalanskaitė.

 

Planuojama pakalbinti Julijoną Mikniūtę-Petrėtienę, kurios namuose Vanagas su vyrais pasirašė Laisvės kovų sąjūdžio deklaraciją, Antaniną Lukšytę-Garšvienę, kuri turi išlikusių nuotraukų su Vanagu, su juo dalyvavo ir Dainavos apygardos sąskrydyje, Stasį Plutulevičių-Varpelį, kuris iš Vanago dovanų gavo pistoletą, o paskutinį kartą jį matė tada, kai sovietai jį kankinamą atvedė į kaimą ir reikalavo rodyti, kur slapstosi partizanai. Kalbinsime Juozą Jakavonį-Tigrą, kurio namuose Kasčiūnuose įrengtas ir iki šiol išlikęs Vanago bunkeris. Taip pat partizanę Gražiną Pigagaitę, kuri padarė garsiąją, ikona tapusią Adolfo Ramanausko-Vanago su paukščiu ant peties.

 

Istorinę, mokslinę filmo liniją padės išryškinti šioje temoje labiausiai įsigilinę istorikai dr. Darius Juodis, jei sutiks, ir Aistė Petrauskienė.

Dokumentinę juostą planuojame gausiai iliustruoti nuotraukomis, kurių išlikę tikrai daug. Kartu su istorinių rekonstrukcijų klubu “Partizanas” ir karo istorijos klubu “Grenadierius” bandysime atkurti kai kurias to laikmečio scenas, kad filmas sukurti kuo tikslesnį įspūdį žiūrovui ir jį būtų įdomu žiūrėti.

 

Planuojama apimtis: 60 min.

Formatas: FullHD

Kalbos: lietuvių, anglų, rusų

Premjera – 2018 m. kovas.

 

Kūrybinė grupė

Scenarijaus autorė ir režisierė Agnė Zalanskaitė

Konsultantų grupės vadovas ir mokslinis redaktorius dr. Darius Juodis

Prodiuseriai: Dalia Šivickienė, Audrius Matonis
Asistentai: Tomas Kašėta, Lukas Kašėta

Operatoriai Mykolas Alekna, Žygimantas Abromavičius, Vytautas Pauliukevičius

Pastatyminių scenų ir montažo režisierius: Saulius Paliukas

Muzikos autorius Arūnas Zujus

Garso režisierius Vytautas Bedalis

Užkadrinio teksto autoriai: Giedrius Arbačiauskas, Keneth Basford, Vadim Vileita

 

Kreipiamės į Jus, prašydami pagal galimybes prisidėti prie filmo kūrimo darbų finansavimo. Bendras filmo biudžetas – 12 000 EUR. Filmo rėmėjus viešinsime visoje su filmu susijusioje viešinimo kampanijoje. Viešinimo gaires pateiksime atskirai.

 

Pagarbiai

VšĮ “Švietimo standartas”

 

Direktorė Dalia Šivickienė

 

Argentinos lietuvių tautinių šokių kolektyvas „Nem...
KLAIPĖDOS KRAŠTO LIETUVININKŲ - ŠIŠIONIŠKIŲ KULINA...
 

Comments

No comments made yet. Be the first to submit a comment
Already Registered? Login Here
Guest
2018 liepos 19, Ketvirtadienis